Pamiątka Pierwszej Komunii Świętej. Co podarować dziecku?

Przyjemnie byłoby, aby prezent komunijny po latach przypominał o tym wyjątkowym dniu, dlatego oprócz popularnej na tę okazję elektroniki i sprzętu sportowego warto zadbać o to, aby dziecku została również jakaś ponadczasowa pamiątka. Rodzaje pamiątek komunijnych dla chłopców nie różnią się zbytnio od tych dla dziewczynek. Różnice mogą się pojawić w doborze modelu, na przykład nie każdy wzór medalika nadający się dla dziewczynki będzie również odpowiedni dla chłopca. W tej kwestii jednak wystarczy kierować się wyczuciem i zdrowym rozsądkiem. Co podarować dziecku przystępującemu do Pierwszej Komunii Świętej?

Medalik lub krzyżyk z łańcuszkiem

Złoty medalik to często pierwsza myśl, jaka przychodzi nam do głowy w kwestii pamiątek komunijnych. Jest to bardzo popularny prezent na Komunię, wręczany zazwyczaj przez rodziców chrzestnych lub dziadków, ewentualnie, chociaż rzadziej, przez dalszych krewnych. Wybór złotych lub srebrnych modeli jest dość duży i można znaleźć zarówno tradycyjne wzory, jak i bardziej nowoczesne. Dla chłopców największym powodzeniem cieszą się tradycyjne, okrągłe medaliki lub proste, nowoczesne wzory w kształcie prostokąta. Wzory dla dziewczynek są delikatniejsze, zarówno proste jak i bardziej ozdobne, z błyszczącymi elementami, ażurowe, czasem z malutkimi cyrkoniami. Wzorem wybieranym chętnie bez względu na płeć jest od lat medalik z Matką Boską Niepokalaną.

Chociaż najczęściej z okazji Komunii wręcza się medalik, to nierzadko, zwłaszcza dla chłopca wybór pada na krzyżyk. Panuje przeświadczenie, że chłopcy częściej noszą krzyżyki, a przecież chcemy, żeby prezent był użyteczny. Z drugiej strony można czasem spotkać się z opinią, że krzyża nie należy dawać w prezencie. Jeżeli nie mamy pewności, czy wybrać krzyżyk czy medalik, najlepiej zapytać rodziców przyszłego obdarowanego, co będzie dla niego odpowiedniejsze.

Posrebrzany lub srebrny obrazek

Posrebrzany lub srebrny obrazek to również popularny prezent na Komunię, który warto podarować dziecku. Zarówno srebrne, jak i posrebrzane obrazki występują w najróżniejszych wielkościach i wzorach. Częstym motywem na obrazkach jest Jezus, Matka Boska ale też dziecko przyjmujące Komunię. Obrazki srebrne mogą być oprawione w harmonizującą kolorystycznie ramkę, posrebrzane zaś w formie wytłoczonej płytki przyklejonej na drewienko. Na odwrocie można umieścić stosowną dedykację, czy to w formie grawerowanej blaszki, czy też odręcznie wypisanej na kartoniku. Elegancki obrazek, neutralny kolorystycznie i stylowo, będzie pasował do każdego wnętrza. Będzie też towarzyszył dziecku w dorosłym życiu, tak jak wielu z nas towarzyszą obrazki z naszej Pierwszej Komunii.

Ikona

Ikona to szczególny prezent komunijny, którego wartość dziecko doceni być może dopiero w przyszłości. W zależności od tego, ile zamierzamy przeznaczyć na zakup, możemy wybrać ikonę pisaną, wykonaną ręcznie lub tańszą wersję wykonaną mechanicznymi technikami nanoszenia obrazu na podłoże. Wykonywane ręcznie w odpowiednim skupieniu ikony zawierają w sobie wartość duchową, ale również materialną. Mają niekiedy bardzo misterne ornamenty, wykleja się je płatkami złota, jako podłoże wykorzystuje się też stare drewno. Wszystko to wpływa oczywiście na cenę. Nie zawsze chcemy lub możemy podarować drogi prezent, wtedy zdecydujmy się na mniej kosztowną ikonę. Jest wiele pięknych wzorów ikon dawnych, jak i współczesnych. Wybierzmy taką, która szczególnie do nas przemawia, jest wtedy szansa, że przemówi również do obdarowanego i stanie się dla niego cenną pamiątką, towarzyszącą mu w dorosłym życiu.

Różaniec

Wprawdzie dzieci muszą zaopatrzyć się w różaniec jeszcze przed Komunią, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym szczególnym dniu podarować im wyjątkowy, pamiątkowy różaniec. Różaniec komunijny może być wykonany z kamieni półszlachetnych, bursztynu, pereł lub srebra. Umieszczony w eleganckim pudełku z dedykacją będzie przypominał dziecku o nas i o tej jedynej w swoim rodzaju uroczystości. Jest też wiele wzorów różańców w formie srebrnej bransoletki, które z powodzeniem możemy podarować z okazji Pierwszej Komunii.

Pismo Święte

To kolejny bardzo popularny prezent na Pierwszą Komunię. Z tej okazji można kupić pełny tekst Pisma Świętego, które będzie służyć w przyszłości. Może to być piękne, prezentowe wydanie oprawione w skórę, lub standardowe w twardej, lakierowanej oprawie, zaopatrzone jedynie w okolicznościową komunijną obwolutę. Dostępne są również wydania wzbogacone ilustracjami przedstawiającymi dzieła o tematyce biblijnej autorstwa znanych artystów. Z okazji Komunii dużym zainteresowaniem cieszy się szczególnie Biblia w białej skórzanej oprawie ze złoconymi brzegami kartek.

Jest też mnóstwo ilustrowanych wydań Pisma Świętego odpowiednich dla dzieci komunijnych. Są to zazwyczaj najważniejsze i najbardziej charakterystyczne wątki wybrane z Pisma Świętego i przedstawione w jasny i czytelny sposób. Dzieci w tym wieku mają bardzo zróżnicowaną zdolność czytania a także możliwości skupienia się na temacie, dlatego ważne jest, aby dobrać odpowiednie wydanie do możliwości konkretnego dziecka. Są wydania Biblii z większą ilością obrazków i tekstem pisanym dużymi, wyraźnymi literami, są też takie, gdzie jest więcej tekstu, a ilustracje są jedynie pięknym dodatkiem. W niektórych przytoczono fragmenty z pełnego, „dorosłego” wydania, opatrując je obszernymi wyjaśnieniami zrozumiałymi dla dziecka. Są bogato ilustrowane wydania dla dociekliwych, uzupełnione dodatkowymi informacjami z dziedziny geografii biblijnej i kultury materialnej.

Album lub ramka na zdjęcie

Przy okazji Komunii powstaje mnóstwo zdjęć zarówno z kościoła, jak i z przyjęcia. Chociaż powszechna jest praktyka przechowywania zdjęć w formie cyfrowej, to z doświadczenia wiadomo, że bezpieczniej, a często i wygodniej, jest mieć te najważniejsze zdjęcia w albumie. Można sięgnąć po nie w każdej chwili a elegancki, starannie wykonany album komunijny zapewni im odpowiednią oprawę. Albumy komunijne wykonane są z białej lub kremowej eko skóry, ozdobione posrebrzanym motywem nawiązującym do sakramentu Komunii. Wewnątrz można oczywiście wpisać dedykację. Wiele osób lubi ustawiać w domu ramki ze zdjęciami. Dla nich dobrym pomysłem będzie posrebrzana ramka z motywem komunijnym, w której można wyeksponować zdjęcie z uroczystości.

Ryngraf

Związana z ryngrafem ochronna i religijna symbolika sprawia, że jest prezentem wręczanym w ważnych momentach życia, a więc również z okazji Pierwszej Komunii. Ryngrafy są najczęściej wykonane ze srebra, niekiedy też pozłacane, z nałożonym wizerunkiem Matki Boskiej Ostrobramskiej lub Częstochowskiej. Są również ryngrafy z mosiężnej blachy z malowaną ręcznie postacią Matki Boskiej. Niektóre są tradycyjne, wzorowane na dawnych ryngrafach, inne z kolei nowoczesne, o bardzo minimalistycznej formie. Tarcze ryngrafów mają różne kształty i wielkości, zwykle na odwrocie jest wystarczająco dużo miejsca na wygrawerowanie pamiątkowej dedykacji.

Biżuteria na komunię dla dziewczynki i chłopca

Oprócz medalików i krzyżyków na liście komunijnych prezentów od dawna znajdują się srebrne lub złote kolczyki, bransoletki, łańcuszki i zawieszki w formie aniołka lub serduszka. O ile kolczyki i zawieszki są raczej przeznaczone dla dziewczynek, o tyle bransoletki i łańcuszki z powodzeniem można podarować również chłopcu. Bransoleta z blaszką, na której można wygrawerować na przykład grupę krwi, lub prosty, mocny łańcuszek obok zegarka i spinek do mankietów są popularnym elementem męskiej biżuterii. Jeżeli dziewczynka nie ma przekłutych uszu nie ma sensu dawać jej kolczyków z nadzieją, że może kiedyś je założy. W takiej sytuacji bezpieczniej zdecydować się na bransoletkę lub zawieszkę. Starajmy się wybierać wzory delikatne, ale nie infantylne tak, aby nadal mogły służyć kiedy dziecko dorośnie.

Posrebrzana szkatułka na biżuterię

Nie da się ukryć, że posrebrzana szkatułka na biżuterię to jeden z niewielu prezentów przeznaczonych głównie dla dziewczynki. Wprawdzie zwyczaje i moda zmieniają się, jednak, póki co, nadal więcej biżuterii noszą panie niż panowie, więc dla nich taki prezent okaże się bardziej przydatny. Elegancka szkatułka na biżuterię na pewno spodoba się dziewczynce w wieku komunijnym i będzie nadal używana przez dorosłą już osobę. Nawet jeśli nie będzie fanką biżuterii z pewnością znajdzie dla niej inne praktyczne zastosowanie.

Książka

Jeżeli dziecko nie ma szczególnej awersji do słowa pisanego, można kupić mu książkę, która może być wspaniałą pamiątką Pierwszej Komunii Świętej. Jest wiele publikacji dla dzieci na tematy związane pośrednio z Komunią. Są to zwykle wydania prezentowe w eleganckiej i trwałej oprawie. Może to być żartobliwe, wierszowane omówienie Dziesięciu Przykazań, albo zbiór opowieści o świętych.

Anioł

Anioł na Komunię to niedrogi upominek, który warto podarować każdemu dziecku. Jest dobrym pomysłem na niezobowiązujący prezent na różne okazje. Jest postrzegany jako symbol niewinności, duchowości, ale też opieki, dlatego świetnie nadaje się również na prezent komunijny. Liczba wzorów i form jest naprawdę ogromna. Są anioły z porcelany, szkła, żywicy, gipsu i ze sklejki drewnianej. Są białe i kolorowe, w formie figurki i malowane na desce lub płótnie, małe i duże, są anioły przedstawione realistycznie albo w stylizowanej, uproszczonej formie. Ciekawym pomysłem na prezent są anioły ze szkła witrażowego lub ceramiki umieszczone w pudełeczku, w komplecie z karnetem, w którym można wypisać dedykację. Występują one w różnych kompozycjach kolorystycznych a dzięki bardzo prostej formie pasują do każdego wnętrza.

 

Podsumowując, jako Pamiątki Pierwszej Komunii Świętej wybieramy raczej prezenty tradycyjne, ponadczasowe. Część z nich być może w pierwszej chwili nie zachwyci dziecka tak bardzo jak tablet, ale przecież pamiątka nie jest na „teraz” lecz przede wszystkim na przyszłość, czyli na całe życie. Pamiętajmy, aby w miarę możliwości skonsultować swoje plany zakupowe z innymi gośćmi, dzięki czemu dziecko nie dostanie np. czterech takich samych Biblii lub kilku podobnych komunijnych obrazków.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania z ofertą naszego sklepu z dewocjonaliami w Warszawie, gdzie znajdą Państwo zachwycające i przystępne cenowo prezenty komunijne oraz wiele innych prezentów i dewocjonaliów na różne okazje.

Scroll to top