jezus z apostołami

Święty Łukasz – dewocjonalia z patronem lekarzy

Świętemu Łukaszowi przypisuje się autorstwo jednej z czterech Ewangelii i Dziejów Apostolskich. Był najwierniejszym towarzyszem Świętego Pawła Apostoła, jednak sam nie należał do grona Dwunastu Apostołów. Kogo patronem jest Święty Łukasz i jakie dewocjonalia z jego wizerunkiem warto podarować osobom z bliskiego otoczenia?

Życiorys Świętego Łukasza

Święty Łukasz był poganinem z pochodzenia. Pochodził z Antiochii Syryjskiej. Warto podkreślić, że był to człowiek bardzo dobrze wykształcony, pracował jako lekarz, niosąc pomoc innym. Natomiast według późniejszych legend Św. Łukasz był malarzem ikon. Dotrzymywał towarzystwa Świętemu Pawłowi podczas jego licznych podróży misyjnych, nie opuszczając Apostoła nawet wtedy, gdy trafił do więzienia na 2 lata. Według źródeł Święty Łukasz żył w bezżeństwie i zmarł w Beocji, dożywając sędziwego wieku 84 lat (nie wiadomo jednak w jaki sposób odszedł z tego świata).

Św. Łukasz jest patronem introligatorów, grafików, złotników, historyków i chirurgów. Uznawany jest również za patrona Hiszpanii i miasta Achai.

Dewocjonalia z motywem Świętego Łukasza

Prezentem na szczególną okazję typu Chrzciny, Pierwsza Komunia Święta lub ślub może być ikona drewnie przedstawiająca sceny ze św. Łukaszem. Ręcznie złocona deska drewniana będzie piękną pamiątką na całe życie. Ze względu na wysokie walory estetyczne, warto powiesić tego typu ikonę drewnianą w centralnym punkcie salonu lub w sypialni.

Z kolei obrazek religijny ze Św. Łukaszem można podarować bliskim bez szczególnego powodu. Ten niedrogi upominek nawiązujący do religii katolickiej zmieści się w portfelu, torebce. Obrazek ze świętym można też włożyć między karty Pisma Świętego lub postawić na nocnym stoliku. To doskonały pomysł na niedrogi, ale szczery prezent dla babci i dziadka. Inna propozycja to figurka Św. Łukasza. Odwzorowanie najmniejszych detali sprawia, że wygląda naprawdę wyjątkowo i sprawi wiele radości mamie, tacie lub innemu członkowi rodziny.

Zapraszamy serdecznie do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym z dewocjonaliami znajdującym się przy ul. Raabego 2a w Warszawie. Oferujemy wiele dewocjonaliów na różne okazje, które z pewnością doskonale spełnią swoją rolę. Chętnie też doradzimy w wyborze odpowiedniego prezentu o charakterze religijnym lub świeckim.