dzieci czytają biblię

Biblia dla dzieci – jaką wybrać na prezent?

Biblia to dzieło niezwykle złożone. Można ją analizować na wielu poziomach. Wprowadzając dziecko w tematykę biblijną najlepiej zacząć od najprostszych i najbardziej wyrazistych historii, aby nie przytłoczyć go nadmiarem informacji. Zbiorem takich historii jest biblia dla dzieci. Nie znajdziemy tam pełnego tekstu Pisma Świętego, lecz właśnie wybrane historie, opowiedziane w sposób zrozumiały dla dziecka, uzupełnione dużą ilością kolorowych ilustracji. Jaką biblię dla dzieci podarować maluchowi?

Dlaczego warto sprezentować biblię dla dzieci?

Dziecko poznając biblijne opowieści, utrwala sobie podstawowe informacje, na bazie których łatwiej mu będzie w przyszłości przyswajać kolejne szczegóły. Zastanawia się też nad postępowaniem bohaterów i często zadaje pytania. Jest to dobra okazja do rozmowy na tematy dotyczące nie tylko religii, ale też życia i funkcjonowania w społeczeństwie. Opowieści te dobiera się zazwyczaj tak, aby poruszały uniwersalne tematy i dylematy moralne, równie aktualne teraz jak i w czasach, kiedy powstawały teksty Pisma Świętego. Biblia dla dzieci napisana jest prostym i łatwym do zrozumienia językiem – przystępnym dla najmłodszych.

Jaką biblię dla dzieci wybrać?

Wiele osób zastanawia się, jaką biblię dla dzieci kupić? To zależy od wieku dziecka, ale też od jego możliwości poznawczych, zdolności skupiania się, biegłości w samodzielnym czytaniu. Inną biblię kupimy z myślą o trzylatku, a inną dla dziecka idącego do Pierwszej Komunii.

Dla najmłodszych przeznaczone są wydania z dużą ilością kolorowych ilustracji i krótkim, nieskomplikowanym tekstem. Biblie tego rodzaju mają często wzmocnione, kartonowe strony. Dzięki temu maluch, przeglądając je samodzielnie, nie zrobi sobie krzywdy ani nie zniszczy książki. Dla starszych dzieci właściwsze będą wydania z większą ilością tekstu. Nie znaczy to jednak, że nie nadają się również do czytania najmłodszym. Dla dzieci uczących się czytać dedykowane są wydania z dużym, wyraźnym tekstem.

Dzieciom komunijnym i starszym poleca się natomiast wydania z większą ilością informacji. Nie tylko tych dotyczących samego tekstu Pisma Świętego, ale też zagadnień historycznych z czasów biblijnych. Przykładem może być bogato ilustrowana Biblia dla dzieci z oferty wydawnictwa Vocatio. Zawiera ona mnóstwo ciekawych dodatków i objaśnień pozwalających umieścić dane opowiadanie w kontekście historycznym i kulturowym, co umożliwia jego pełniejsze zrozumienie. Niedawno pojawiła się też edycja pełnego tekstu Biblii Tysiąclecia uzupełnionego komentarzami, ciekawostkami i mapami, przeznaczona specjalnie dla młodych czytelników.

Podsumowując, lepiej kupić Biblię nieco poważniejszą, niż zbyt infantylną, jak na wiek i percepcję obdarowanego dziecka. Biblia dla dzieci oswaja najmłodszych z Pismem Świętym, przygotowując do dalszego zgłębiania treści w nim zawartych. W sposób łatwy i przyjemny poszerza też wiedzę ogólną, gdyż odniesienia do tematyki biblijnej są często obecne w literaturze i sztuce. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu z dewocjonaliami w Warszawie. Znajdą tam Państwo szeroki wybór biblii dla dzieci i młodzieży oraz wiele innych produktów o charakterze religijnym, a także świeckim.