biblia

Święty Mateusz – dewocjonalia z patronem bankierów i celników

Święty Mateusz zwany również Lewim, był celnikiem z Kafarnaum, który z czasem został apostołem Jezusa Chrystusa. Zgodnie z tradycją chrześcijańską jest uznawany za autora jednej z ewangelii. Z tego względu dewocjonalia ze Świętym Mateuszem cieszą się dużą popularnością, a wielu wiernych składa swoje modlitwy w stronę tej szczególnej postaci biblijnej.

Życiorys Świętego Mateusza

Jaka jest historia życia Św. Mateusza? Otóż ewangelista urodził się w rodzinie Alfeusza. W języku hebrajskim imię Mateusz oznacza dosłownie ”dar Jahwe”. Mateusz był poborcą ceł i podatków w miasteczku handlowym nad jeziorem Genezaret. Warto wspomnieć, że ówcześni Żydzi nie szanowali osób trudniących się tym fachem, traktując ich niemal na równi z poganami.

Prawdopodobnie spotkał Jezusa w Kafarnaum, gdzie ten powołał Mateusza do swoich uczniów. Jak czytamy w Nowym Testamencie, Mateusz był świadkiem Zmartwychwstania i Wniebowstąpienia Jezusa. Jak umarł? Według źródeł Lewi poniósł śmierć męczeńską w Etiopii poprzez ścięcie głowy mieczem (miało to miejsce około 60 r.). Jeśli chodzi o ewangelię, Św. Mateusz spisał w niej szczegóły dotyczące życia i nauk, jakie głosił Jezus (z myślą o nawróconych chrześcijanach).

Święty Mateusz to patron kościoła katolickiego, ewangelickiego, ormiańskiego prawosławnego, anglikańskiego, a także koptyjskiego. Czuwa nad celnikami, bankierami i strażnikami granicznymi. W Kościele Katolickim jest wspominany 21 września. Jeden z najbardziej znanych cytatów Św. Mateusza to: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

Dewocjonalia ze Świętym Mateuszem

Jakie dewocjonalia z tą postacią biblijną warto kupić? Wiele osób wybiera ikony lub figurki Św. Mateusza, które przedstawiają go jako sędziwego mędrca z ewangelią i piórem w dłoniach. Tańszą alternatywą jest obrazek Św. Mateusza, który idealnie oddaję powagę tej persony. Może stanowić symboliczny prezent z okazji Chrztu lub Komunii Świętej. Warto też podarować go dorosłemu, który będzie nosić obrazek religijny w portfelu lub Piśmie Świętym. 

Zachęcamy do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym z dewocjonaliami znajdującym się przy ul. Raabego 2a w Warszawie. Oferujemy różnorodne dewocjonalia ze Św. Mateuszem i innymi ważnymi postaciami w dziejach chrześcijaństwa.