kobieta trzyma w ramionach niemowlę

Jak ubrać dziecko do chrztu?

Wybierając ubranko do Chrztu dla chłopca lub dziewczynki – warto pamiętać, że powinno być ono nie tylko eleganckie, ale też wygodne. Zbyt ciasna i sztywna odzież, krępuje ruchy dziecka, co po pewnym czasie może powodować jego zmęczenie i zniecierpliwienie. W okresie letnim najlepsze będą luźne i przewiewne stroje. Zimą musimy pamiętać o dodatkowym okryciu wierzchnim w postaci kurteczki lub płaszczyka. Istotnym dopełnieniem stroju są buciki do Chrztu.

Ubranka do Chrztu dla dziewczynki

Tradycyjnie, dziewczynka występuje na uroczystości przyjęcia Chrztu Świętego w białej sukience. Jest to najczęściej wybierany kolor ubranka do Chrztu, ale popularne są też sukienki w kolorze kremowym lub delikatnego różu. Nasz sklep z dewocjonaliami w Warszawie oferuje klientom zarówno skromne i proste ubranka do Chrztu dla dziewczynki, jak też bardziej ozdobne kreacje. W okresie jesienno-zimowym dużym zainteresowaniem cieszą się stroje z dzianiny lub połączenie dzianiny z tkaniną. Latem królują oczywiście lekkie i przewiewne materiały. W okresach chłodniejszych, zakładamy pod sukienkę bawełniane body oraz grubsze rajstopki.

Głównym elementem stroju chrzcielnego dla dziewczynek jest sukienka, ale równie ważne są dodatki. W zależności od pory roku będzie to opaska na główkę, czapeczka, rajstopki, skarpetki, bielizna, ale też płaszczyk i sweterek, który nierzadko przydaje się również latem oraz pasujące do całości białe buciki do Chrztu.

Ubranka do Chrztu dla chłopca

Wśród ubranek chrzcielnych dla chłopców mamy dość duży wybór. Mogą to być tradycyjne garniturki do Chrztu, jak też mniej oficjalne komplety ze sweterkiem lub kamizelką. Wbrew obiegowej opinii, ubranko do Chrztu dla chłopca nie musi być całe białe. Równie popularne są zestawienia kolorystyczne bieli z granatem, błękitem, a także szarością lub w odcieniach beżu. Można oczywiście nabyć oddzielnie wszystkie potrzebne części stroju, ale najwygodniej jest kupować ubranko w komplecie. Poszczególne elementy są wówczas dopasowane kolorystycznie, zapłacimy też mniej, niż gdybyśmy kupowali wszystko osobno.

W skład kompletu wchodzą zazwyczaj spodenki, koszula lub koszulobody, marynarka lub sweterek, czapeczka i mucha. Wystarczy już tylko dobrać buciki, ewentualnie kurteczkę lub płaszczyk do Chrztu. Teraz maluch będzie wyglądał elegancko i czuł się komfortowo w tym ważnym dniu. 

Świece i Szatki do Chrztu

Świeca i Biała Szatka to elementy niezbędne przy ceremonii Chrztu, z którymi wiąże się bogata symbolika. Przyjął się zwyczaj, że Szatkę kupuje Matka Chrzestna, a świecę Ojciec Chrzestny. Biała Szata, którą podczas uroczystości nakłada dziecku Matka Chrzestna, jest symbolem zjednoczenia z Chrystusem i rozpoczęcia nowego życia w chrześcijańskiej społeczności. Biel symbolizuje czystość i niewinność, a także światło i życie. 

Obecnie najpopularniejsza forma Białej Szatki, to kwadratowa, biała chusta. Brzegi może mieć haftowane, obszyte koronką lub lamówką. Bywa mniej lub bardziej ozdobna w zależności od preferencji. Zazwyczaj posiada też wyhaftowany stosowny napis, jednoznacznie wskazujący na jej przeznaczenie. Można zamówić również Szatkę z wyhaftowanym imieniem dziecka oraz datą ceremonii. Tego rodzaju Szatka do Chrztu z haftem jest obecnie najchętniej wybieraną opcją. Biała Szatka może mieć też formę koszulki, lub pelerynki. Dla starszych dzieci oraz dla dorosłych przybiera formę szalika, który nakłada się na ramiona.

Podczas uroczystości Ojciec Chrzestny zapala świecę od Paschału. Zapalona gromnica symbolizuje światło wiary i wskazuje ochrzczonemu drogę do Chrystusa. Najczęściej jest biała, może być ozdobiona naklejką, ręcznie malowaną dekoracją lub tasiemkami z materiału. Niektóre świece do Chrztu mają w komplecie naklejki, z których można wykleić imię dziecka i datę uroczystości. Do świecy dobrze jest dołączyć okapnik chroniący ręce przed spływającym woskiem (może być on plastikowy lub z materiału). Świeca do chrztu dla chłopca lub dziewczynki, ma towarzyszyć dziecku przez całe życie, dlatego należy ją starannie przechowywać. Do tego celu może służyć specjalne, drewniane pudełko na świecę do Chrztu.

Podsumowując, dobór odpowiedniego ubranka do Chrztu, Szatki oraz świecy, to jeden z ważniejszych etapów przygotowywania dziecka do tej uroczystości. Atmosfera i przeżycia duchowe związane z ceremonią są ważne dla rodziców i zaproszonych gości, ale dla malutkiego dziecka najważniejsze jest ciepło i wygoda. W naszym warszawskim sklepie z dewocjonaliami znajdą Państwo szeroki wybór strojów do chrztu, jak i dodatków oraz wiele różnorodnych wzorów Białych Szatek i świec w przystępnych cenach.