Michał Archanioł

Archanioł Michał – dewocjonalia patrona policji i wojska

Święty Archanioł Michał to bardzo znana i ceniona postać wśród chrześcijan. Wyznawcy Kościoła Katolickiego wierzą, iż pomaga odnaleźć wewnętrzne światło i pokonuje szatan, chroniąc wiernych przed złem. Oto najważniejsze fakty z życia Archanioła Michała i kilka słów o dewocjonaliach poświęconych jego osobie. 

Kim był Archanioł Michał? Patron Małopolski

Święty Archanioł Michał wielokrotnie pojawia się na kartach Biblii np. w księdze Apokalipsy. Został uznany przez lud żydowski za obrońcę Izraela. Często określany obrońcą Wielkiego Krzyża i strażnikiem Eucharystii.

W sztuce Święty Michał Archanioł zwykle przedstawiany jest w zbroi rycerskiej z mieczem lub oszczepem, jako niezwyciężony wojownik. Na wielu obrazach religijnych, jakie możemy podziwiać w kościołach, Święty Archanioł Michał trzyma w jednej dłoni miecz pański (oznaka odkupienia), za pomocą którego zwalcza szatana. Z kolei w drugiej jego ręce znajduje się waga sprawiedliwości bożej, na której ważą się złe i dobre uczynki ludzkości. Bóg wywyższył Michała Archanioła spośród wszystkich innych aniołów, odznaczył go tą godnością z wdzięczności za posłuszeństwo (archanioł znaczy tyle, co “główny”, “pierwszego  rzędu”). Jak czytamy w Biblii, podczas bitwy w niebie Św. Michał strącił zbuntowanego Lucyfera wraz z towarzyszami do piekieł, który od tej pory stał się aniołem niosącym ciemność.

W ramach ciekawostek warto wspomnieć, że Dzień Św. Michała Archanioła obchodzimy 29 września, który miał szczególnie ważne znaczenie dla rolników. Dla gospodarzy był to dzień końcowych siewów, często mawiali oni ”Grzmot na świętego Michała; Żywność przyszła, Bogu chwała”. Tego dnia kończono wypas owiec i siewy jesienne.

Michał patronem policjantów, żołnierzy, małych dzieci. Strzeże pielgrzymów i obcych ludzi. Jest również patronem Małopolski i wielu państw takich jak np.: Węgry, Niemcy, Anglia, Austria, Francja, Hiszpania. Święty Michał Archanioł jest przywoływany w obrzędach egzorcyzmu.

Obrazki, ikony i figurki Archanioła Michała – dewocjonalia na każdą okazję

Obrazek Michała Archanioła to znakomita propozycja na upominek dla małego dziecka w rodzinie np. bratanka, czy siostrzenicy. Archanioł będzie strzegł najmłodszych przed siłami zła i otoczy ich swoją opieką. Z kolei ręcznie robiona ikona Michała Archanioła na desce będzie odpowiednim podarunkiem na uroczystość ślubną. Młoda Para z pewnością doceni taki gest. Z kolei figurka Michała Archanioła może zostać wręczona dziadkom lub rodzicom.

Zachęcamy serdecznie do wizyty w naszym sklepie stacjonarnym na ul. Raabego 2a w Warszawie. Oferujemy pięknie wykonane dewocjonalia ze Świętym Michałem Archaniołem innymi postaciami biblijnymi.