krzyż drewniany

Krzyż do domu. Jaki krzyż na ścianę wybrać?

Krzyż to symbol odkupienia i miłości Boga do człowieka. Właśnie dlatego krzyże są obecne w tak wielu domach. Najpopularniejsze są krzyże drewniane lub metalowe, ale możemy znaleźć również krzyże z gipsu, poliresingu, szkła, ceramiki lub kamienia. Tak więc, jaki krzyż do domu kupić?

Drewniany krzyż wiszący

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów używanych do wyrobu krzyży. Jest uniwersalne i ponadczasowe a przy tym dość trwałe. Jego naturalna struktura pozwala uzyskać dużą różnorodność form oraz stylu wykończenia. Krzyże z drewna mają naturalny, jasny kolor lub występują w różnych odcieniach brązu. Często jest na nich umieszczona metalowa postać Jezusa. Drewniany krzyż może być też ręcznie rzeźbiony. Będzie o wiele droższy, ale z pewnością unikalny. 

Metalowy krzyż wiszący

Równie popularne są krzyże metalowe. Jest to najczęściej stal nierdzewna lub mosiądz ale też inne stopy metali kolorowych. Krzyże z metalu mogą przybierać różne formy. Od prostych wręcz ascetycznych kształtów po bardzo skomplikowane odlewy.

Krzyż wiszący ze szkła

Krzyże ze szkła witrażowego to propozycja dla osób ceniących sobie niestandardowe rozwiązania. Stworzone są z kawałków kolorowego szkła połączonych metalowymi ramkami. Kolory poszczególnych elementów mogą być dobrane na zasadzie podobieństwa lub kontrastu, zależnie od tego, jaki ma być efekt końcowy. Krzyż do domu może być też wykonany z lanego szkła kryształowego. Jest on wtedy dość ciężki, ale szkło kryształowe charakteryzuje się wyjątkową przejrzystością i połyskiem.

W którym miejscu powinien wisieć krzyż?

Tak naprawdę nie ma konkretnego miejsca, w którym powinien wisieć krzyż w domu. Istnieje dość powszechna tradycja umieszczania krzyża nad drzwiami, ale możemy znaleźć dla niego inne równie odpowiednie miejsce. Krzyż może wisieć wszędzie, ważniejsze jest to, z jaką intencją go zawiesimy. 

Podsumowując, wprawdzie najważniejszy jest symbol i jego przesłanie, ale wybierając krzyż do domu kierujemy się też względami estetycznymi. Forma krzyża powinna harmonizować z naszym poczuciem estetyki. Mówiąc kolokwialnie, krzyż musi nam się podobać i do nas przemawiać, inaczej nie spełni swojej podstawowej roli, jaką jest kierowanie naszych myśli ku Bogu.