mężczyzna podpisuje dokument

Święty Marek – dewocjonalia z patronem pisarzy i notariuszy

Marek to jedna z najważniejszych postaci biblijnych, jeden z czterech ewangelistów, męczennik i apostoł. Jakie są jego największe zasługi, jak zginął i jakie dewocjonalia z wizerunkiem Św. Marka powinny towarzyszyć wiernym w codziennej drodze duchowej?

Krótki życiorys Świętego Marka

Święty Marek urodził się w Cyrenie w 12.w.n.e. (tereny dzisiejszej Libii). Jego atrybutem jest lew, który symbolizuje Chrystusa zmartwychwstałego. Święty Marek ma pochodzenie żydowskie. Matka apostoła Maria pochodziła z zamożnego domu, w którym gościła pierwszych chrześcijan. To właśnie tam prawdopodobnie jej syn poznał Św. Pawła, który był jego towarzyszem i przewodnikiem. Jeśli chodzi o śmierć Świętego Marka, nie ma tutaj zgodności. Według jednych źródeł poniósł męczeńską śmierć za rządów Nerona, inne głoszą, iż umarł za czasów cesarza Trajana. 

Święty Marek patronuje działaniom pisarzy, notariuszy, murarzy, koszykarzy oraz szklarzy. Apostoł jest również patronem miast takich jak Bergamo, Wenecja. Przyzywany jest również w sprawach pogody. Wspomnienie Marka Ewangelisty w Kościele Katolickim obchodzone jest 25 kwietnia.

Jakie dewocjonalia z wizerunkiem Świętego Marka kupić?

Dużą popularnością wśród osób głęboko wierzących cieszą się figurki Świętego Marka, które doskonale nadają się także na prezent dla mamy, taty, dziadków, czy rodzeństwa. Estetycznie wykonana figurka Świętego Marka może sprawić wiele radości najlepszemu przyjacielowi, wprowadzając do wnętrza, w którym będzie stała spokój i poczucie bezpieczeństwa. 

Pokarmem dla ducha mogą być również piękne obrazki ze Świętym Markiem, które można przechowywać w Biblii, modlitewniku, czy kalendarzu. Często na rewersie obrazka znajduje się pokrzepiająca modlitwa lub krótka notka biograficzna poświęcona męczennikowi. Osoby, które nie mają pomysłu na prezent na chrzest lub komunię, mogą podarować dziecku ręcznie wykonaną ikonę ze Świętym Markiem, który będzie strzegł chłopca, czy dziewczynkę w trudnych momentach. Nanoszenie obrazu na drewno za pomocą unikalnej technologii sprawia, że ikona wiernie odtwarza oryginał. Złoto płatkowe powoduje, iż ikona na drewnie poza symboliką religijną jest ozdobą samą w sobie.

Zachęcamy do wizyty w sklepie stacjonarnym na ul. Raabego 2a w Warszawie. Oferujemy najpiękniejsze dewocjonalia ze Świętym Markiem i nie tylko.