ksiądz trzyma biblię i różaniec

Akcesoria kolędowe niezbędne w każdym domu – co kupić?

Kolęda to określenie corocznej wizyty duszpasterskiej w domach parafian. Polega na wspólnej modlitwie oraz rozmowie, która umożliwia lepsze poznanie członków wspólnoty i wysłuchanie ich ewentualnych uwag. Nie jest ustalony konkretny czas, w którym odbywa się kolęda, zwyczajowo jest to okres pomiędzy świętami Bożego Narodzenia, a świętem Ofiarowania Pańskiego, które przypada na dzień 2 lutego. Zdarza się jednak, zwłaszcza w dużych parafiach, że księża odwiedzają wiernych przez cały rok.

Akcesoria kolędowe – co jest potrzebne?

Jakie akcesoria kolędowe powinny znaleźć się w każdym domu? Na przyjęcie księdza musimy przygotować zestaw kolędowy, na który składa się krzyż oraz świece. W wielu parafiach wymagane jest też kropidło i woda święcona. Stojący krzyż możemy kupić w komplecie z dwoma świecznikami oraz praktycznym pudełkiem do przechowywania zestawu. Często znajdują się w nim również świece.

Do zestawu możemy dokupić kropidło i miseczkę na wodę święconą. Do przechowywania wody przyda się też specjalnie do tego przeznaczona buteleczka. Wielu proboszczów życzy sobie, aby wierni oprócz krzyża, świec i wody święconej przygotowali również Pismo Święte. Wszystko to ustawiamy na przykrytym białym obrusem stole.

Podsumowując, najważniejsze akcesoria na kolędę to krzyż i świece oraz woda święcona, jeżeli jednak jej nie mamy, możemy przygotować czystą wodę na talerzyku i poprosić księdza o jej pobłogosławienie. Zachęcamy do odwiedzin naszego sklepu z dewocjonaliami w Warszawie, gdzie dostępne są tradycyjne i nowoczesne zestawy kolędowe.