gromnica

Gromnica – wyjątkowa świeca w Kościele Katolickim

Gromnica to świeca poświęcona w kościele podczas święta Ofiarowania Pańskiego zwanego także świętem Matki Boskiej Gromnicznej, które przypada na 2 lutego. Związana z kultem maryjnym jest wyrazem boskiej opieki. Umieszczony jest na niej wizerunek Matki Boskiej wśród symbolizujących niebezpieczeństwo wilków, które odpędza światło gromnicy. Światło w liturgii symbolizuje Chrystusa ale też wiarę, która pomaga przezwyciężyć życiowe trudności.

Do czego służy gromnica?

Gromnica pełni funkcje ochronne. Zapala się ją w trudnych i ważnych momentach życia lub w razie grożącego niebezpieczeństwa. Dużym zagrożeniem było kiedyś uderzenie pioruna i spowodowany nim pożar, dlatego podczas burzy stawiano w oknach domów zapalone gromnice, stąd właśnie wzięła się ich nazwa.

Gromnica z wosku pszczelego czy parafiny – jaką wybrać?

Parafina używana do produkcji świec powstaje najczęściej jako produkt uboczny podczas rafinacji ropy naftowej. Jest to najpopularniejszy surowiec wykorzystywany do wyrobu świec.

Wosk pszczeli, jak wiemy, jest wydzieliną używaną przez pszczoły do budowy plastrów, w których przechowują miód i wychowują młode. Wosk występuje w różnych odcieniach, dlatego świece z niego wykonane mogą mieć barwę od jasnożółtej do ciemnobrązowej.

Świeca woskowa spalając się nie wydziela dymu, pozostawia delikatny naturalny zapach, pali się dłużej niż świeca parafinowa. Jest też wiele opinii o jej prozdrowotnym działaniu. Niestety jest również droższa, niż gromnica parafinowa.

Niezależnie od surowca, z jakiego ją wykonano, poświęcona gromnica będzie równie dobrze spełniać swoje zadanie. Zapraszamy do odwiedzin naszego sklepu z dewocjonaliami w Warszawie, gdzie znajdą Państwo szeroki wybór gromnic i wiele innych produktów o charakterze religijnym, a także świeckim.