Lampiony adwentowe – jaki lampion na roraty kupić?

Adwent to okres przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. To także czas, kiedy w polskim kościele odprawiane jest wyjątkowe nabożeństwo zwane Roratami. Zazwyczaj uczestnicy przynoszą ze sobą specjalnie przeznaczone na tę okazję lampiony adwentowe, ale na roraty można też przyjść ze zwykłą świecą. Zgaszone światła i zapalone lampiony tworzą w kościele niepowtarzalną atmosferę.

Kilka słów o roratach – skąd się wzięły i ile trwają?

Roraty celebrowano już w XIII wieku, a według legendy ustanowiła je św. Kinga, żona księcia Bolesława Wstydliwego. Nabożeństwo odprawiane jest od poniedziałku do soboty przez cały okres Adwentu. Roraty rozpoczynają się wcześnie rano, tuż przed świtem. Coraz więcej parafii decyduje się jednak przenieść mszę roratnią na godziny wieczorne, aby więcej wiernych mogło w niej uczestniczyć. Liturgia rozpoczyna się przy zgaszonym świetle, zapalane jest ono dopiero w trakcie nabożeństwa.

Roraty to msza poświęcona Matce Bożej. Jej obecność symbolizuje roratka – dodatkowa świeca zapalana na ołtarzu podczas nabożeństwa. Nazwa pochodzi od pierwszych słów pieśni śpiewanej na początku liturgii „Rorate coeli desuper...”- fragment z Księgi Izajasza (Iz 45, 8). Co symbolizuje lampion adwentowy?

Lampion adwentowy – symbolika

Adwent to czas czuwania, oczekiwania na przyjście Chrystusa. Lampiony adwentowe symbolicznie nawiązują do przypowieści o roztropnych pannach, które czekały z zapalonym światłem na Oblubieńca. Światło w chrześcijaństwie jest symbolem Chrystusa, ale też wiary, którą każdy nosi w sobie.

Jaki lampion na roraty kupić?

Tradycyjny lampion na roraty ma wewnątrz miejsce na małą świeczkę lub tealight, ale popularne są również lampiony elektryczne. Jest to bezpieczniejsze rozwiązanie, szczególnie w przypadku najmłodszych uczestników mszy. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w roratach i dla nich głównie przeznaczone są lekkie i kolorowe lampiony adwentowe na baterie. Lampiony na świece, choć bardziej skomplikowane w obsłudze, mają jednak swoich zagorzałych zwolenników. Oni również znajdą w ofercie lampionów na roraty modele odpowiadające ich oczekiwaniom.

Podsumowując, niezależnie od tego, jaki lampion adwentowy wybierzemy, pamiętajmy, że jest on jedynie symbolem, który ma wprowadzić nas w ten szczególny czas adwentowego oczekiwania. Zapraszamy serdecznie do odwiedzin naszego warszawskiego sklepu z dewocjonaliami Dekorata. W skład naszej oferty wchodzą piękne lampiony adwentowe, których światło tworzy podczas rorat niepowtarzalny klimat.